maanantai 10. maaliskuuta 2025

Koska kukkii - haaste

 Sain Liisalta Hiidenkiven Minnan alulle laittaman haasteen, kiitos Liisa. Meilläkin lumet sulavat vauhdilla ja ensimmäiset lumikellot nuppuineen jo kurkistavat riihen edustalla. Ja osassa jouluruusuissakin on jo nuput näkyvillä! Joten toivotaan, että kukkiva kevät on jo ihan nurkan takana:)

Viime kevät oli outo kaikessa kylmyydessään ja juuri mitään ei kukkinut ennen toukokuuta. Tämä krookus kukki 14.4. ja se olikin melkein ainut huhtikuussa kukkiva. Tänä keväänä, kun lumet ovat nyt jo kohta sulaneet, se siis ilahduttaa jo 1.4. 

 

 Tämä koiranhammas kukki viime vuonna vasta 11.5. Veikkaan että tänä vuonna se ilahduttaa jo 30.4.

11.5. löytyi viime vuonna myös ensimmäiset sinivuokot. Tänä vuonna bongaan ne 1.5. :)


 Jos et ole vielä osallistunut, teepä omat veikkauksesi;)

 

Säännöt: Valitsemissasi kasveissa ei saa näkyä nuppuja veikkaushetkellä. Poikkeukseksi laskettakoon puuvartiset, joissa saa olla kukkasilmuja. Kasvien kohdalla olisi hyvä olla vielä lunta/jäätä tai edes sen verran routaa, että kasvi on vielä lepotilassa. On nimittäin aivan eri asia veikata kukinnan alkua lähipäiville kuin viikkojen (tai kuukausien) päähän. Kukinnan alkua saa vauhdittaa esim. lapioimalla lunta pois kukkapenkin päältä, mutta harsot ynnä muut viritelmät lasketaan dopingiksi. Ja tietysti kukinnan alkua saa myös viivästyttää vaikkapa peittämällä lupaavan näköiset piipot lumella, jos jotain niin järjetöntä haluat tehdä. Kerro, keneltä sait haasteen ja haasta vuorostasi mukaan muutama kaveri. Jos käyt laittamassa kommentin Hiidenkiven puutarhassa -blogiin haasteen aloituspostaukseen (löytyy helposti blogin selainversion sivupalkista), muiden on kätevä käydä sieltä tarkistamassa, ketkä ovat jo osallistuneet haasteeseen. Raportoi myöhemmin keväällä, kuinka hyvin kukkakevään ennustaminen sinulta onnistui.

2 kommenttia:

  1. Sielläkin on jo melkein kevät, kuvista päätellen pihamaa on melko sulaa jo. Täällä kolmosvyöhykkeellä meillä näyttää ihan normi talvelta vielä, ainut pälvipaikka on kellarin katolla ja siellä kasvaa puolukkaa. Minäkin sain haasteen jo muistaakseni helmikuun puolella, ja täytynee lykätä vastaamista lähitulevaisuuteen.

    VastaaPoista
  2. Ihania ja niin odotettuja kukkasia! Toivottavasti ne kukkivat aikaisin, ettei tarvitse odottaa kuten viime keväänä.

    VastaaPoista